Oleme avatudE - R 9:00 - 16:00

Kirjuta meilepajoprint@pajoprint.ee

Helista meile+372 44 74 442

Õige paberi valimine trükise jaoks võib olla esmapilgul segadusttekitav suure hulga erinevate paberitüüpide ja grammkaalude tõttu. Küsige meie trükikojalt nõu sobiva paberi valimisel, et tulemus oleks ootuspärane ja pilkupüüdev.

Alljärgnevalt oleme lisanud mõned üldisemad juhtnöörid paberivalikuks.

GRAMMKAAL

Pabereid on erineva paksuse ja grammkaaluga. Grammkaal näitab, kui palju kaalub 1m2 paberipoogen. Paksemal paberil on grammkaal (reeglina) suurem ja ka hind kõrgem.
Sobiva paksusega paberi valikul tuleb arvestada trükise kasutusvaldkonna ja eaga. Arvestada tuleb ka seda, et erinevat tüüpi paberite puhul ei pruugi sama grammkaaluga paberid olla sama paksusega.

Näidisena võib välja pakkuda
Kirjablankett 80 – 100 g/m2
Visiitkaart 225 – 300 g/m2
Voldik, reklaamleht 130 – 170 g/m2
Plakat 170 – 200 g/m2
Dokumendikaaned, postkaardid 250 – 300 g/m2

PABERI TÜÜBID

Paberid võib laias laastus kaotada kahte tüüpi: kaetud ja katmata paberid.

KAETUD PABERID

Kaetud paberid e. kriitpaberid sobivad eelkõige värviliste materjalide trükiks, aga neid võib soovi korral kasutada ka muude trükiste puhul. Kriitpaberit ei soovita me kasutada kirjablankettide valmistamisel.

KATMATA PABERID

Katamata pabereid ei soovitata kasutada neljavärvitrükiks, kuna paber imab värvi endasse ning kujutis tuleb tuhmim. Samas võib mõne konkreetse värvitöö puhul anda katmata paberi kasutamine suurepärase efekti just tänu eelnimetatud omadusele.

Katmata pabereid on saadaval väga palju erinevaid variante. Enimlevinud on harilik valge ofsettpaber. Valge ofsettpaber on väga laia kasutusalaga. Sellele trükitakse enim blankette, etikette, raamatute sisulehti, ajalehti jne.

Toonpaberid on erinevates värvitoonides siledapinnalised paberid, erinevaid toone on võimalik valida kümnete värvide vahel.

Faktuursed paberid sobivad eelkõige eksklusiivsete firmatrükiste (visiitkaardid, kirjablanketid), kutsete ja dokumendikaante valmistamiseks. Faktuurpaberid on saadaval paljude erinevate pinnareljeefidega ja erinevates värvitoonides, samuti ka mustrilise ja träpsulise pinnaga.

Lisaks eelnimetatutele on olemas veel hulk spetsiaalse kasutusalaga eripabereid.

Kleebispaberid jaotuvad paber- ja plastikkleebisteks. Paberkleebis kui soodsam variant sobib eelkõige etikettide trükkimiseks. Plastikust PVC-kleebis on veekindel ja vastupidavam ning sobib kasutamiseks nii sise- kui välistingimustes.

Isekopeeruvad paberid on spetsiaalpaberid isekopeeruvate blankettide valmistamiseks.